5 sene sonraki ben’e mektup

Naber… umarım iyisindir. Dur bakayım sana… Afferim! Verdiğin kiloları geri almamışsın; bravo sana. Yüzündeki çizgiler derinleşmiş, ne çok yakışmış yaşanmışlık sana. Oğlun artık reşit oldu demek ha! Vay be… Artık genç bir adamın annesisin. Heyecanlı değil mi? Neler yapıyorsunuz? Umarım beraber bir çok seyahate çıktınız. Halen baş başa yemek yiyor musunuz? Konuşmayı unutmadınız umarım; umarın birbirinizle hala korkularınızı ve hayallerinizi paylaşıyorsunuz. Ne yapacak? Bu sene mi ara verecek eğitimine, sana 6 yaşında söz verdirdiği 1 yıllık dünya seyahatine çıkacak yoksa üniversiteden sonra mı yapmaya karar verdi? Umarım bu sene yapar. Dahası umarım dünya senin 5 sene önce hayal ettiğin gibi daha güvenli ve heyecanlı bir yer haline gelmiştir. Gezsin oğluş, neler yapmak istediğine daha rahat karar verir.
A…gezi dedik de… umarım bunun için de, oğlanın okulu için de gerekli parayı biriktirebildin. Hep tutumlu oldun, tutumlu olmaya devam edebildin mi? Para demişken… iş nasıl?
Umarım seni her sabah yatağından fırlayarak gideceğin bir işin, mesleğin oldu. Unutma, önemli olan ne yaparsan yap; içtenlikle ve tüm varlığınla yapabilmek. Yaratıcı olabileceğin bir yerdesin umarım. Umarım birilerinin hayatına da dokunabiliyorsundur. Mutlusun değil mi işinde? Hem mutlu olduğun şeyi yapıyorsun, hem de bunun için sana para mı veriyorlar… ne harika. Yapabileceğini biliyordum.
Memleket halleri nasıl? Duydum ki Türkiye sonunda demokratik, özgür bir ülke olma yolunda daha emin adımlarla ilerliyor. Ne oldu ormanlar; ağaçlandırma hızlanmış, akar sular temizleniyor diye duydum. Bolluklar ülkesi değil mi, yere çekirdek atsanız yetişiyor bu topraklarda. Sokaklar da hep müzik ve kahkaha duyuluyormuş. Çocuklar okullarını çok seviyormuş. Sınıflar renkli renkliymiş artık. İnsanlar din, ırk, cinsiyet ayırımı olmadan el ele yaşamayı başarmış hem de bu kadar hızlı. Ne güzel. Çok acı çektik ama demek ki düzeliyor bazı şeyler. Oh! Çok sevindim.
Okunması gereken kitaplar listesi ne alemde? Yenilerini ekledin mi listeye? Peki sen yazmak istediğini yazdın yayımladın mı? Ya filmler? A… daha çok konsere gidecektin…umarım gitmişsindir. Sana dans etmek yakışıyor. Tama evet, biraz eblek oluyorsun ama olsun. Takma kimseye, salla başını kollarını, kıvır belini… bedeninle varsın, bedenini kutla. Ha tabii umarım sonunda yapmayı çok istediğin o yoga pozlarını da çözmüşsündür! Yavaş mavaş deme…denemeye devam et.
Ailen ile aran nasıl? Daha normal bir ilişkinizin olduğunu duydum, iyilermiş. Çok sevindim. Ya dostların. Onları kaybetmemene, yeni arkadaşlıklar edinmene çok sevindim. İçine dönük birisin ama unutma, insana en iyi gelen şey de en kötü gelen şey de başka insanlar. Kimin seni nasıl etkileyeceğine izin vermek ise senin elinde.
İnsan dedim ya, aklıma geldi… oğlunun babası ile umarım hala barış içinde bir iletişim sürdürüyorsunuzdur. Unutma, seni insana en çok yaklaştıran şey sevgi ve affetmek de sevgiden gelir. Umarım o da iyidir…oğlunun hatırı için umarım, bağımsız bir biçimde hayatını sürdürüyordur.
E…anlatsana… aşık olmuşsundur ümit ediyorum ki. İnsanın kendini en iyi tanıdığı anlardan biridir, kendi yansımasını bir başkasının gözlerinde görmek. Sevmekten, sevişmekten vazgeçmedin değil mi? Kalbim kırılacak diye kendini kapatmadığını görmek güzel. Hayatının her anında kendinle barışık olacaksın ki kendini gerçekleştireceksin. Unutma bunu sen bana öğrettin ilk 10 sene önce. Annelik de, işçilik de, dostluk da, aşk da bunun bir parçası.
Hala korkularına yenilmediğini görmek güzel. Pekiiii….suyla barıştın mı? Ne olur, artık dalmayı öğrendim, nefessiz kalmaktan korkmuyorum de bana!
Uzun araba yolculuklarına çıkabildiğini görmek çok güzel, sonunda kendine bir yatak alabildiğini görmek de. Ayol, yamuk yumuk olacaktın…bakayım…boyun henüz kısalmaya başlamamış; vitaminlerin tam demek ki.
Sessiz anlar yaratıyorsun hala kendine demek ki. Ne güzel. Kaç tabii canım, arada bir de olsa insan en sevdiklerinden bile uzaklaşmalı, kendi ile baş başa kalmalı.
Yeni yetenekler edinmeye çalıştığını görmek de çok güzel. Kağıt ve toprakla uğraşmak sana yakışıyor. Ne oldu şarkı söyleme hayalleri? En azından bir kere bir topluluk karşısında şarkı söylemiş olmalısın…
Son 5 senede çok fazla çocuğu kucaklamışsın, bunu görmek de çok güzel. Umarım ömrün yettiğince hayatında hep çocuklara yer olur.
Bundan sonraki 5 sene için hem bugüne kadar yaptıklarını yapmaya devam et, hem de yeni şeyler kat. Dünyayı gezerken ülkeni dolaşmayı ihmal etme. Oğlunla iletişim kurarken artık onun tam bağımsız bir birey olduğunu unutma, karışma çocuğun hayatına. Arkasında dur yeter. Senin desteğini hissetsin, senden asla baskı hissetmesin (ve buna kız arkadaşlarına ters ters bakmak dahil – yapma). Dostlarına sofralar kurmayı unutma, sevgilinin gözlerinin içine bakmayı da. Çok oku, çok yaz ve hep üret.
Şu kırışıklık karşıtı kremi de kullan artık, yoğurt yoğurt nereye kadar yahu!

 

Karikatür tercüme: “Kahretsin! Umarım gelecekteki ben tüm bunları çözmüştür!”

Kaynak: https://friedomelet.wordpress.com/tag/future-me/

 

Etiketler : , , , , , , ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir