Boşanmayı düşünen, hatta boşanmış bir kadınsanız; size muhakkak birileri boşanmanın ne kadar yanlış bir karar olduğunu, ailenin parçalanacağını ve hatta sizin için en can alıcı nokta olarak çocukların bu durumdan dolayı çok çok acı çekeceğini söylemiştir. Benimki gibi bir eski kocaya sahipseniz; yediği tüm haltlardan sonra boşanalım dediğinizde “ne yani, çocuk iki kapılı evin köpeği mi olacak” diyerek kafanızı karıştırmıştır. Gerek entelektüel olarak bunun kötü bir fikir olduğunu psikolojik açıklamalar ile söyleyenler, gerekse din adına boşanmanın saçmalık olduğunu söyleyenler çıkmıştır karşınıza. Evet, boşanmak hoş değil. Zor ve yorucu bir süreç. Ama boşanmak günah değil, tabu değil! Birilerinin kalbi muhakkak kırılır ve çocuklar az da olsa çok da olsa acı çeker. Bu yüzden boşanmanın sebebini doğru belirlemek gerekir.
Bazı ilişkiler evli olmayı sürdüremeyecek kadar yıpranmıştır. Aşk bitmiştir. Birbirinden sıkılmış bir çift vardır. Birileri değişmiştir, istekler farklılaşmıştır. Dokunmayı istemezler birbirlerine. Mutsuzdurlar. 
Bazı ilişkilerde de taraflardan biri sorumsuzdur. Çalışmaz, ev ile ilgilenmez, hep parasızdır ama parası varmış gibi yaşar. Bütün gün uyur, bütün gece oyun oynar. Aldatır. Aldattıktan sonra suçsuz olduğunu savunur. Eşi ile zorla beraber olur. Döver yada “yanlışlıkla” vurmuş olur. Eşinin ihtiyaçlarına asla önem vermez. Çocuk ile ilgilenmez, hatta hiç bir şey yapmaması ile çocuğa kötü bir model olur.
Katlanmamak lazım işte böyle ilişkilere. Gerek yok. Vakit kaybı, yaşamdan çalınan çok değerli zamanlar. Acı, çok acı vardır bunlarda. Çocuk hisseder. Resimlerinde canavarlar, ateşler çizer. Ağlar sık sık, siz ağlarsınız sık sık. Enerjiniz kalmaz, hep uyumak istersiniz yahut uyuyamayacak kadar yorgunsunuzdur.
Aile birliği, sağlıklı bireylerle kurulur. 
Boşanmak hoş değil ama mutsuz olmak daha kötü değil mi? Birileri “katlanın, alttan alın” dediğinde; ilişkinizi bir de objektif olarak değerlendirin, profesyonel yardım alın ama salim kafa ile düşünün: eğer elinizden gelenini yaptığınızdan eminseniz katlanılacak bir şey kalmamıştır ki.

Etiketler : , , , ,

Bu Yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 1. Hakan ÖZERDEM Reply

  Çocuğun sorunlu bir evlilik içinde büyümesinden daha iyi olan tek şey, sorunsuz bir boşanmış anne baba ile büyümesi olsa gerek.

 2. Adsız Reply

  Bosanmak cok zor ve yipratici… ama birazcik daha kotusu bosanmayi dahi beceremeyecegine emin oldugunuz bir adamdan bosanma kararinin arefesinde, mutsuzluk ve umutsuzluk arasinda gidip gelmek galiba. Yada insana kendi yasadigi sanki en kotusuymus gibi geliyor ki muhtemelen boyle…

 3. Mina Reply

  Öyle derler ya… bence biz böyl daha iyiyiz. Duruma nasıl yaklaştığınıza bağlı, boşanıp daha fazla sorunla boğuşan çocuklar da var: bkz. ebeveyn yabancılaştırma.

 4. Mina Reply

  Evet; o karar aşaması, kararın harekete geçirilmesi, adliye, başkalarına açıklamak zorunda kalmak… hepsi zor, hepimiz için zor! Ama en azından birbirimize destek olabiliriz diye ümit ediyorum çünkü insan çok yanlız kalıyor o dönemde, bir yabancının bakış açısı çok faydalı olabiliyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir