Bayılıyorum şu boşanmadan sonra görüşmek zorunda olunmayan insanlarla karşılaşma olayına. Dün alışveriş merkezinde yaklaşan kış soğuğunda oğlumu korumak için, bir çok protesto, “sıkıldımmmm” ve “offff yoruldum” söylemlerine rağmen, kışlık kıyafet alışverişi için dolanırken oğlumun babasının yengesi ile kuzeni ile karşılaştım.
Daha önce de aynı durumla karşılaşmıştım, konuşmalar hep aynı…
Tanıdık – “Aaaaaa Minacığıııımmmm, nasılsııınnn? Oğlummmmmm sen nasılsınnnnn???”
Oğlum – (mıncıklanmaktan hoşlanmadığından sıkkın bir ses tonu ile kesin ve net olarak) “İyi!”
Ben – “İyi yenge, alışveriş işte kışlık almay….”
Daha cümlem bitmeden kesilir…
Tanıdık-“Amaaan maşallah” ve ardından da bomba “seni çok iyi gördüm! Ay saçlara baakkkk”
İşte burada Hulk’ın yeşil canavara dönüşürken ki halini yaşıyorum resmen.
İYİ GÖRDÜM ne demek???? Sen beni kötü hiç görmedin ki şimdi ki halimi “İYİ”  görüyorsun! Hayır ayrıca boşandım diye kötü mü görünmem gerekiyordu? Parasız, paçoz, aç, mutsuz mu olmam gerekiyordu? Değerli oğlunuz olmadan şuradan şuraya adım atamayacağımı mı sandınız? 
“İyi gördüm” sözlerini oğlumun babasının tanıdığı başkaları da söyledi. Nedense bana bu durumda hiç samimi gelmiyor, hissediyorum başka bir şey var bu kelimelerin altında ama işte oğlumun akrabaları…o bir yetişkin olup da onlarla kendi ilişkisini kendi oturtuncaya kadar saygıyı eksik etmemek gerek.
Yengeyi yanaklarından öptüm, “ay canımmm mutlaka bana da uğra” cümlesine “teşekkür ederim, amcaya selamlar” diyip uzaklaştım. Ben bu insanlara gerçekten de çok değer vermiştim, şimdi de ‘bir tanıdık’ oldum. Haydi ben el kızı, hiç mi merak etmezseniz şu çocuğu, ne yer ne içer nasıl yaşar!
Sırtımda bir yük daha bindi, ezildim ve üzüldüm. Kışlıkları almak için çok detaylı hesap kitap yapmıştım az önce ve o anda ne paramın az olması ne de dışarıda acı acı yaklaşan kışın soğuğu beni bu kadar savunmasız hissettirmemişti – (eski) akrabaların yarınki dedikodu menüsünde olmak kadar! En azından çocuğuna bakamıyor diyemezler, değil mi? Buna da alışılır!
*****
Not: Ülkenin, dünyanın son hallerini gördükçe ne dertler var demeden edmiyorum. Allah evlatlarımızı korusun, güvenli ve verimli topraklarda büyütmek nasip etsin! Öyle olsun da akraba dedikodusu hiç bitmesin ziyanı yok 🙂
Etiketler : , ,

Bu Yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  1. NzN Reply

    amaaann eğlencelik çerez olarak baksana sen de onlara 🙂
    bak sen de onlar hakkında yazdın da rahatladın. varsın onlar da arkadandan konuşsun.
    seni güçlü gördükleri için aslında hayranlıklarından konuşacaklar ve belki de çomak sokacak yer arayacaklar onlar :))

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir