Aldatmak da Şiddettir

Sevgili AA’nın yazısını okuyunca, aldatma konusunda bir iki satır yazmam lazım diye düşündüm… ne yazık ki benzer çok hikaye duyuyorum.

Kadınların büyük bir bölümü ilişkilerinde aldatmayı afedebileceklerini düşünür ya da gerçekten de afedebilir. Öncelikle şu konuya netlik getirmek isterim… Ben tek eşlilikten yanayım ama illa herkes bu şekilde yaşamalı demek değildir. Taraflar eğer anlaşmışlarsa, beraberken de başkaları ile görüşüyor ve cinsel ilişkileri oluyor diye kimseyi yargılayacak da değilim ve özellikle evlilik ve/veya uzun süreli bağlı (committed) ilişkiler haricinde çıkma aşamalarında insanların başkaları ile görüşüyor olmalarını, başkaları ile gerek fiziksel gerekse duygusal/entellektüel ilişkileri olabileceğini anlıyorum. Ancak eğer taraflardan biri diğerine bilgi vermeden başkaları ile fiziksel/duygusal/entellektüel seviyede ilişki kuruyorsa bu aldatmadır ve aldatma duygusal şiddettir.

Genellikle şiddet diyince aklımıza sadece fiziksel olarak zarar görmek geldiği için aldatan da aldatılan, yapılanın da şiddet olduğunun farkında değildir. Bu yazının amacına uygun olarak tarafları “aldatan” ve “aldatılan” olarak ayıracağım (hoş tabirler değil ama sonuçta durum da pek nahoş):

1. Aldatan kişi aldatılanın sağlığını tehlikeye sokuyor olabilir. Her ne kadar erkekler için de cinsel yollardan bulaşan hastalıklar tehlikeli olsa da, kadınlar için bunlar çok daha sinsi ilerler ve kadınlarda basit görünün hastalıklar kanser ve kısırlığa kadar gidebilir. Dahası, cinsel yolla bulaşan hastalıklar hamilelikleri riske sokabiliyorken, bebeğe zarar verebilir hatta bebek ölümlerine bile neden olabilir. HIV/AIDS den bahsetmeme gerek bile yok değil mi? Eğer aldatan kişi prezervatif ile korunmuyorsa, aldatılanın bulunduğu risk çok daha yüksektir. Şimdi….sizi aldatıyorsa zaten yalan söylüyordur. Korunduğuna inanmanıza pek bir sebep yok. Korunmuşsa hem sizin hem de onun için iyi haber bu. Eğer açık bir ilişki varsa zaten korunmak şart…yetişkin insanlarız, tekrar tekrar söylememe gerek yoktur umarım. Açık bir ilişki olmasını beklemiyorsanız da güvenmeyin hemen, benden söylemesi.

2. Aldatan kişi, aldattığı kişinin kalbini kırıyordur. Bana biri bacağın mı kırılsın iyileşsin, kalbin mi diye sorsa düşünmeden bacağım derim. Kalbin kırılması travmatiktir. Küçük de olsa, büyük de; insanın canını çok acıtır kalp ağırısı ve o ağırıyı alacak bir ağrı kesicide yoktur (kemik ağrısı için bir sürü ağrı kesici sayabiliriz hepimiz sanırım). Aldatan kişi, aldatma yoluna girerken ve aldatırken aldattığı kişinin bunu öğrenmesi durumunda kalbinin kırılacağını bilir ama bunu bile bile yapar…. yani şiddet.

3.  Aldatan kişi (evlilik/ciddi ilişkilerde) ortak gelirden ve zamandan çalar. Hırsızlıktır bu; sizinle harcayacağı para ve/veya zamanı bir başkası ile harcar. Ortak çocuk varsa, çocuğun hakkını/rızkını harcar. Daha fazla söylememe gerek var mı?

4. Aldatanlar manipülatiftir. Sizi aldattığını kabul etmemek için size herşeyi söyleyebilir, kandırabilir.

Tekrar tekrar söylemek istiyorum….ben insanın özgürlüğüne inanan biriyim ve eğer bireyler bir çok ilişkiyi aynı anda yürütmek istiyorlarsa ve bundan mutlularsa süper, öyle yaşamaya devam etsinler ama eğer taraflardan her hangi biri, bunu kabul etmeyecekse ve diğer taraf bunu bile bile gizli ilişkiler yaşıyorsa aldatma şiddettir. Afedilebilir elbet ama afetmeden önce, ilişkinin ilerleyen safhalarında sorun yaşanmaması için her iki tarafın da olaya bir de bu açıdan bakmasında fayda var ki sorun her ne ise kökünden çözülsün.

Bazı şeyleri sevgi bile kurtaramıyor arkadaşlar ama sevgi ve sağlıklı iletişim her sorunu çözer hem de kimse kırılmadan çözer.

Etiketler : , , ,

Bu Yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  1. Antalya Alp Reply

    Kesinlikle doğru söylüyorsun .. Tamda herşey yazdıkların gibi eğer iki kişi özgürlüğü seçtilerse diyecek lafımız yok amenna ama eğer habersiz bir görüşme birliktelik ve harcanan para zaman hem çocuk hem eş için gerçekten çok acı 🙁
    Hele birde o kadınla yıllar sonra karşılaşıp kadın sizden helallik istiyor ve eşinizin yalanlarının tamda doğru olanlarını size anlatıyorsa düşünün !!

    Ben yaşadım o kadınla görüştüm herşeyi anlattı ! Herşey için çok geçti !

    O kadar kolay yalan söylüyor ki aldatan siz bile kendinizden şüphe ediyorsunuz halbuki telefona gelen mesajı gözümle görmüştüm !

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir