Ben şu anda çalıştığım iş yerine evliyken başlamıştım. Burada yaşadığım sıkıntıları, eski koca mevzularını çokça yazdım. Yazdım, yazdım sonra da oturdum düşündüm ve işimi de şehirimizi de değiştirmeye karar verdim. Kolay olmadı ve bu karara varmam aylarımı aldı. Burası küçük, steril ve rahat bir yaşam sundu bize. Doğası güzel, dostlarımız var. Öyle veya böyle oğlumun babası da burada. Fakat en büyük ödüller en rahat kazanılan değil, uğraşı ve çaba gerektirir mantığı ile iş aramaya başladım. Henüz istifa etmedim keza şu anda şehir değiştirmem için oğlumun okulunun bitmesi ve benim de o sürede taşınma için para biriktirmem gerekiyor. Fakat istifa ve ihbar süremi çalıştıktan sonra uzun süre işsiz kalama lüksüm yok. Bende dün itibariyle CV’imi güncelleyip birkaç yere başvurdum. İnşallah hayırlı bir iş bulurum.
Şu anda yaptığım iş dış ticaret olduğundan arada sırada da olsa, seyahat gerektiriyor. Bu işe devam edersem daha fazla seyahat’i göze almam gerekecek ki burada iyi kötü bir destek sistemim varken, başka bir şehirde bu da olmayacak. Ayrıca, oğlum büyüyor. Çok aşırı yoğun çalışıp onun çocukluğundan kalan bu son günleri ve psikolojik olarak en sakin ve sağlam olmam gereken erken dönem gençlik günlerini iş içinde kaybolup kaçırmak istemiyorum. Saatleri sabit, cumartesileri ve resmi tatil günlerinde çalışmak zorunda kalmayacağım bir iş hayal ediyorum. Var biliyorum, öyle yerlerde çalışan arkadaşlarım var. Çok para kazanmak gibi bir amacım yok; normal masraflara ek olarak oğlumun kursuna, kitabına ve arada bir seyahat etmemizi sağlayacak miktarlar bana yeter.
Bir çoğumuz gibi ben de iş aramaya kariyer.net ve yenibiris.com sitelerinden başladım. Her ne kadar kariyer.net’de çok daha fazla iş olanağı görsem de yenibiris.com’daki CV formatı çok daha fazla hoşuma gitti. Nicedir hep şikayet ediyorum ya, evlimisin, bekarmısın sorusundan, bu konu kariyer.net deki CV oluşturma kısmında da karşıma çıktı. Medeni halimi beyan edebiliyorum ama çocuğum olduğunu yazamıyorum CV içerisinde. Yenibiris.com da ise medeni halinin yanı sıra, kendiniz ile ilgili ek bilgi girebildiğiniz alan ve orada “çocuk var mı” sorusu var.
Tabii uzun yıllar boyunca yaptığım ticaret işinden (7 yıldır ve bunun 3 yılı da müdürüm) sonra daha düşük bir pozisyonda (departman asistanlığı, yönetici asistanlığı, departman sorumlusu) iş arayışıma bir açıklama getirmek zorundayım başvurduğum yerlere. Buna uygun bir ön yazı hazırladım. Oğlumun okul ve kültürel eğitimi için büyük bir şehire yerleşmek istediğimi, bu neden ile iş aradığımı ve çocuğuna tek başına bakan bir ebeveyn olarak, seyahat gerektiren iş istemediğim için daha alt bir pozisyonda çalışmayı arzuladığımı belirttim. Daha önce bir iki kere yaptığım iş başvurularında, başvurduğum pozisyonların deneyimlerime uygun olmadığını belirten kibar ama aynı zaman da “müdür olmuş bir insan neden asistan olmak istiyor, kesin bir tuhaflık var” mesajı kokan cevaplar almıştım. Umarım bu sefer neyi neden yaptığımı anlayıp, o şekilde değerlendirirler başvurumu. Umarım bir kusurum olduğunu düşünmezler, benimle görüşmeden herhangi bir yargıya varmazlar. Kabul edelim ki düzgün, kurumsal bir firma da müdür olmak demek gece gündüz çalışmak, özel hayatını ikinci plana atmak demek. Yanılmıyorum değil mi? Otomatik, yeteneklerimi geliştirmeyen ve düşünmemi gerektirmeyen bir iş’te çalışmak istediğimden değil ama biraz nefes almak istiyorum artık. Oğlum ile hayatın tadına varmak, devamlı yorgun olmamak istiyorum. İşim hayatım olmasın, hayatımdan aldığım enerjiyi pozitif bir biçimde işime taşıyayım istiyorum.
Esasında çalışıyorken iş aramak hiç hoşuma gitmese de artık mevcut iş yerimden çok fazla bunaldım ve ne yazık ki bu sefer önce işverenimi düşünme lüksüne sahip değilim. Amacım en azından resmi istifamı vermeden evvel 1-2 görüşme yapıp piyasa ve maaş yoklaması yapabilmek. Kesin ayrılacağım o ayrı!
İstifa ettikten sonra ümidim hemen yeni bir iş bulabilmek ve evi de yeni işime göre tutabilmek. Böylece lojistik problemimizi minimum’a düşürmeyi hedefliyorum (ön yazımda bunu da yazdım, nerede isterseniz, en yakın lokasyonda yaşarım dedim). Eğer Allah yardım eder de iş ve okul kapanışı aynı zaman’a denk gelirse çok mutlu olacağım. O zaman rahatlıkla ev ve eşya mevzusuna bakacağım. 
Tek başına çocuk bakıyor olmak insanı çok daha pratik olmayı zorluyor.  Gelirimin büyük bir kısmını güvenliği olan bir yere harcamayı planlıyorum keza oğlum burada olduğu gibi tek başına okula gidip gelecek. Büyük şehir tehlikeleri beni tedirgin ediyor, kafam rahat olsun site de yaşarız diyorum. Daha küçük bir yaşam alanını tercih etmek zorunda kalabiliriz bu da buradaki her eşyayı taşıyamama anlamına gelir. Küçük 1+1 bir evde benim kendi odam olmaz ama en azından çocuğun kendine ait alanı olur, o da yeter şimdilik. Belki de bakıcı veya etüd opsiyonlarını yeniden değerlendirmek zorunda kalacağım ki bu oğlumun hiç hoşuna gitmeyecektir. Şu anda çok bağımsız ve kendi kendini idare eden bir çocuk oldu.
İş aramadaki en önemli konu olan maaş konusu da iş görüşmelerinde beni çok sıkacak. Herhangi bir maaş’a çalışamayacağım gibi, işverenimin benim maaşımın tek başına hem benim hem de onun ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda olması gerektiğini anlaması gerekecek. Evli ve bir aileyi geçindiren 2 yetişkinli aile yapımız yok. Ben çalışacağım, oğlum okuyacak. Piyasada genç, bekar ve çok daha az maaşlara razı olacak insanlar varken beni kim ne yapsın fikrini kafamdan atmaya çalışıyorum. Çok iyi bir işi, maaşı düşük diye reddetmek, çok da fazla hoşlanmadığım işi lokasyon ve maaşı nedeniyle kabul etmek zorunda kalabilirim. Keza mevcut kariyer‘i arttırmaya değil, daha farklı ve daha sakin bir iş hayatına yönelmeye çalışıyorum. 33 yaşında biraz sıfırdan başlamak gibi olacak. Fakat, daha önce de arabasız ve parasız yaşadığımdan dolayı çok korkmuyorum. Ders veririm gerekirse, tercüme yaparım… bilemiyorum bulurum birşeyler eminim ama ne yalan söyleyeyim tek başına bunu yapıyor olmak biraz korkutucu. 
Durum böyle arkadaşlar. Çok da ileriyi düşünmeden, akılımla ve hislerimle hareket ediyorum. Olursa süper olur, olmazsa da o zaman bakarım.
Biraz müzik. Çocukken 100 kere izlediğim “Sound of Music” filminden “I have confidence – Kendime güvenim var. Çok uygun oldu konuya.

Bu da bir kısmının tercümesi:

Bu günüm nasıl geçecek, merak ediyorum.
Geleceğim ne olacak, merak ediyorum.
Dışarıda bu dünyda, özgür olmak heycanlı olmalı.
Kalbim heyecanla neşelenmeli
Ama neyim var benim?

Tüm kuşkularımı ve kaygılarımı durdurmalıyım.
Eğer durduramazsam biliyorum ki döneceğim.
Aradığım şeylerin hayalini kurmalıyım,
Sahip olmadığım cesareti arayacağım.
Onlara güven ile hizmet etmek,
Hatalarım ile karşı koymadan yüzleşmek.
Onlara değerimi göstermek
Ve gösterirken onlara tabii
Kendime de (göstermek).

Ve inanın bana her adım ile daha eminim
Herşeyin yolunda olacağından.
Güveniyorum dünyanın benim olabileceğine.
Onlarda kendime güvendiğim konusunda
bana katılacaklardır.
Güç, sayılar da değil
Güç, para da değil
Güç, uyandığın günlerin gecelerinde
geçirdiğin huzurlu uykulardadır.

 

Etiketler : ,

Bu Yazıya 15 Yorum Yapıldı.

 1. annemahsustan Reply

  Gerçekten zor ama istersen de yapılmayacak değil.

  Umarım en kısa zamanda ulaşırsın istediğin tarzda işe ve oğlunla daha çok vakit geçirirsin.

 2. GüzelDuruGünler Reply

  Allahım gönlüne göre versin Minacım benzer durumları yakın zamanda atlatmış ve şükürler olsun istediğim gibi bir işte çalışmaya başlamış bir anne olarak gönlündeki gibi bir işi bulabilmen için dualarımda olacaksın olumsuz nevarsa sil at kafandan gerek yok onları düşünmeye istediğin ne varsa hep onu söyle,hep onu dile dualarına ekle :)herşey gönlünce olsun sevgiler 🙂

 3. Falname Reply

  Kaygılarını anlıyorum, çok da mantıklı şeyler düşünüyorsun. Ama nedense içimde herşeyin tıkır tıkır yürüyeceğine dair bir his var! :))
  Bol şanslar tatlım. Çok öpüyorum ^_^

 4. Deli Anne Reply

  Canım canım.. Rabbim yar ve yardımcın olsun ve beklenmedik şekilde harika sonuçlar versin eline.. bir de bakasın ki iş de bitmiş, taşınma da yerleşmisin evine huzurla yavrunla:)

 5. Mina Reply

  En sevdiğim film var ya yüz bin kere izledim 🙂 Çok teşekkür ederim. Hepimizin inşallah. 🙂

 6. Mina Reply

  Amin inşallah hepimizin. Hayırlısı olsun artık. İyi olsun da, Allah'a bıraktım bizi. En iyisinin olacağına inanıyorum, olmazsa da düşündüklerim daha da iyisi elbet bekliyordur bizi bir yerde.
  Sevgiler 🙂

 7. Caterpillar Reply

  Cancanım… Senin enerjin ve düşünme gücünle hepsinin üstesinden geleceğine eminim.. en dipte, yorgun, karışmış hissettiğin an genelde herşeyin mucizevi şekilde çözümlenmeye başladığı anlar oluyor bizler gibi hayatlarda.. dualarımda olacaksın..
  Günlerin ve yolun aydınlık olsun canım..
  Oğluşunla nice güzel başlangıçlar sizin olacak inşallah..
  Sevgiler, öpücükler…

 8. Mina Reply

  🙂 Çok çok teşekkür ederim. Bu güzel sözlerin acayip moral verdi :))
  Dualarım sizlerle. Sevgüler xx

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir