Bekar Anneler Destek Grubu: Feza dan gelen sorular

Feza ile bir kaç kere mailleştik. En son sizlerden de fikir almak için, desteğiniz için, yazısını buraya da yayınlamamı istedi. Bana yazdığı bazı özel notlar haricindeki yazısı ve cevabım aşağıda. Siz ne dersiniz?

Bir önceki mailimde yazmıştım ya eşim ve kayınvalide rahat sevsin diye onların evine gidiyorum misafir oluyorum bir hafta  kadar süreyle şimdiye kadar iki kez gittim diye. Eşim benden bebekle beni almak için gün belirlememi bekliyordu ki sabırsızlığına yenik düştü bana net bir gün belirlemem için baskı yaparak böyle devam ederse ‘vazgeçtim gelme’ dememe az kaldı gibi cümleler edince ben de ona boşanmak üzere olduğum eşimin evine eşimin ve onun annesinin bebeği rahat rahat sevmesi için gitmekle benim fedakarlık ettiğimi dolayısıyla saygı çerçevesinde olmadığı müddetçe bir diyalogdan bahsedemeyeceğimizi belirttim. O da cevaben asıl evden alınarak (İstanbul’dan geliyor şu an annemlerin yanında kaldığım evden, Bursa’dan beni alıyor İstanbul’a kendi evine götürüyordu bebekle beni) tekrar eve bırakıldığım için, kendisi bunları yaptığı için fedakarlık yaptığını söyledi bana,  oysa otobüslerle bir başıma beş aylık bebekle gelmem zor olacağı için yapıyordu bunu, oğlu için yapıyordu… Yine eski konulara da dönünce kaçınılmaz olarak kavga ettik. O da neticede Kasımın sekizinde evliliğimizin birinci yılının dolması nedeniyle anlaşmalı boşanma için başvurmak üzere Bursa’ya gelerek dilekçe vermemizi istediğini söyledi. Eşim benimle ilgili problem yaşayınca çocuğundan da uzaklaşıyor bunun olmaması için onunla iyi anlaşmam lazım iyi anlaşmak için de her isteğini yerine getirmem lazım, daha önceki mailimde de yazmıştım zaten her isteğini yerine getirmek için tahammülüm olsa boşanma mevzu bahis olmazdı. Birinci sorum bu galiba : Boşandıktan sonra da üzerinde anlaşamayacağımız hususlar illa olacak bu durum çocuğumu baba ilgisinden yoksun bırakırsa ne yaparım? İkincisi de : Artık doğru ile yanlışı ayıramıyorum bu kavgada ya da size anlattığım süreçte haksız ve suçlu olduğum yerler var mı, gerçekten eşim mi fedakarlık yapıyor da ben mi göremiyorum? Üçüncüsü sorum ise annemlerin alt komşusunun bana söyledikleri ile ilgili, kendisi de evliliklerinde problem yaşadığını hatta bir gece kocası tarafından evden konularak dışarıda bile yatmak zorunda kaldığını ama anne babasından beklediği desteği göremediği için yine insana kocasından fayda olduğunu falan söyledi. Zaten gelecekten ürker iken böyle söylemler kafamı karıştırdı. Bu ve benzeri yorumların ne kadar haklılık payı vardır?  Tek başına bir çocukla hayatla mücadele etmek mi problemli bir evliliği sürdürerek çocuğun en azından maddi yönden daha refah bir hayat sürmesi ve  kendimizin en azından bildiği aşina olduğu bir hayatı yaşaması mı tercih edilmeli?
Zira bir erkek çocuğuyla bir anne tutunabilir mi bu hayatta endişelerim var 🙁
(…) Ayrıca eşim için benim üzerimden kredi almıştık şu an eşim çalışmadığı için ödeme yapamıyor benim hesabımdan ödeniyor bankaya her ay (…)


Sevgili Feza,
1. Bebeğin velayeti sende olacak bu nedenle boşanma aşamasında babasının görüşeceği gün ve saati net yazdır… baba gelip almak zorunda çocuğu görmek istiyorsa, bu onun sorumluğu…fedakarlık varsa senin değil oğlu için yapılmalı. Gelmek istemiyorsa, göremeyecek. Senin götürmen de yine fedakarlık ise, oğlun için bir fedakarlık ama sen de mecbur değilsin…ayrıca bir hafta onlarda kalmak zorunda olmamalısın. Böyle bir şey için kavga çıkaran birinden boşanmalısın zaten hem de ne kadar anlaşmalı olursa iyi. Boşandıktan sonra anlaşamayacağınız bir ton husus olacak bir süre. Baba ilgisini de çekerse bu babanın sorunu. Senin değil. Evet baba ilgisinden mahrum kalan çocuklar için üzülüyoruz. Ben de öyle büyüdüm (ki benimkiler ayrı bile değildi), oğlum da öyle büyüyor. Bu bir insanın başına gelebilecek kötü bir şey ama en kötüsü değil. Oğlun bu duruma alışacaktır ama sen buna takılıp kalırsan; ilgisiz bir babanın yanında bir de ilgisiz bir annesi olacaktır. Bir insanı istemediği hiç bir şey için zorlayamazsın dahası babalık ve annelik; evlilikten bağımsız şeyler. Evli kalıyor olmanız daha iyi bir baba olacağı anlamına gelmediği gibi, evdeki ilgisiz baba uzaktaki ilgisiz babadan daha zararlıdır.
2. Doğrusunu yanlışını benim sana söylemem mümkün değil. İnsanlar ayrılırken bin tane sebepten ayrıldığını düşünürken 1 tane ÖZ sebep vardır. Ayrıldıktan sonra da o 1 sebep unutulur, yaralı yürek şaşkın zihin de bin tane bahane bulur kararından döndürmek için. Sizin ayrılık sebebiniz ne? Bunu hatırla… gerisi tamamen bakış açısı. Fark eder mi fedakarlık olup olmaması?
3. Bu dünyadaki en büyük sorunlardan biri, başkalarına nasıl yaşamaları gerektiğini söyleyen insanlardır. Her insanın deneyimi ayrıdır. Onun için zor gelen bir şey sana zor gelmeyebilir. Bunun kararını sen verecek, sen deneyimleyip sen göreceksin. Evet yalan yok, tek başına çocuk bakmak zor ama hayatta başka zor olan şeyler var mesela mutsuz bir hayat yaşamak gibi. Bir mutsuzluğa “mutsuz olurum yine” olasılığı ile katlanmak çok yanlıştır bence. İstediğin kadar refah ol, evde kavga olunca çocuk daha mı iyi olacak? Bileceği, aşina olacağı şey sence ekonomik şartları zorlu ama huzurlu ve mutlu bir yuva mı olmalı yoksa konforlu ama kavgalı, huzursuz, sevgisiz, soğuk bir ev mi?
Ben hangi kararın senin için iyi olduğunu bilemem, söyleyemem. Bileceğim tek şey; KENDİ DENEYİMİMDEN DOLAYI, ikinci seçeneğin iyi bir seçenek olmadığıdır.
Ben ve benim gibi başka bir çok kadın çocukları ile yaşıyor, sen ilk değilsin son da olmayacaksın. Kolaylaşmadan önce zorlaşacak ama mutlaka kolaylaşır yeter ki akıllı, dikkatli ve özenli ol.
4. Banka kredisinin onun ödemeye devam etmesi yönünde bir madde ekletmeni tavsiye ederim boşanma anlaşmanıza, avukatla konuş aksi taktirde ödemez olur ise, sana kalacak bu borç. Avukat şart.
İş konusunda sana elimden geldiğince yardımcı olacağım.
Sevgiler,
Nur
Etiketler : , , , , ,

Bu Yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 1. Antalya Alp Reply

  Selam Feza , benimle aynı hatta bir çok anneyle aynı şeyleri yaşıyor ama eksik ama fazla .. Evet Sevgili bekar annenin dediği gibi tek başına erkek çocuk büyütmek biraz zor ama inan bana imkansız değil.. Neden dediğini duyuyorum 🙂 Çünki he gün kavga gürültü olan bir yuvada o bebek daha çok zarar görecek 5 yaşına bastığı an itibariyle hırçın bir tavır sergileyecek. O yüzden sana olan tavsiyem babasız büyüyecek olan takıntını bir kenara bırakıp sağlıklı hem bebek hem kendin için karar vermen.. Ayrıca bir hafta eşinin evine misafir olmanı açıkcası hoş karşılamadım 😉 Birincisi madem boşanmaya karar verdiniz madem ayrısınız bunu yapmaman gerekir ki hem eşin hem sen fedakarlığı sorgulamayı bırakmanız gerekir.. Ben oğlumuda alıp evi terk ettiğim gece oğlum altı aylıktı şimdi 22 aylık evet zorlanıyoruz maddi olarak ama manevi olarak çok huzurluyuz.. Babası isterse görür isterse görmez ! Şunu bilmelisin ki birleşirsen eşin belkide çocukla hiç ilgilenmeyecek aynı evde buna katlanabilir misin bunu düşünmelisin, sadece çocugum babasız kalmaması için diye kendini kandırma bence sen hala eşinin çok seviyorsun sevmesen 1 hafta onun evınde kalmazsın 😉
  Sana son sözlerim şudur huzursuz mutsuz bir evlilik yürütmektense oğlumla mutlu tek başıma yaşamayı tercih ederim ki ettim, ayrıca burası çok önemli çünki senin yaptıgını hatayı ben yaptım kredi çektim suanda 1100 lıra aylık taksıt oduyorum ve 2017 hazıranda bıtecek.. Rica ederim o adama bırakma paranı lutfen cocugun ıcın yap bunu ! Avukata soyle sana yardımcı olur

 2. Gb Reply

  Babasinin evinde cocugu gostermek icin kalmanizi bende garipsedim. Kendimi oyle hayal edemedim acikcasi. Bana kalirsa yaptiginiz buyuk fedakarlik ama yapmasaydin da denilebilecek bir durum cunku sizi buna zorlayan yok kendi kendinize yapiyorsunuz bunu. Ustelik kiymet bilip azicik alttan alan en azindan cocugunu gormeye devam edebilmek adina bile olsa cenesini kapatmayi bari dusunen biri bile yok karsisinizda, ozetle anlayamadim bu durumu.
  Ben esimden ayrilirken belki biraz bencilce gelecek size ama tamamiyle kendime konsantre olup karar verdim. Cunku mutlu anne mutlu bebek demek. Babasini gormezse nolur yavrum bu gorus zamanlari aglarsa sizlarsa psikolojisi bozulursa vs vs gibi hesaplar yapmadim. Cunku ben o cocugun tek ebeveyni degilim yaptigi davranislarin tum sorumlulugunu almasi gereken birde babasi var. Dolayisiyla gorurmu gormez mi unutulurmu yoksa cocuk icin kavga mi eder bu tamamiyle onun sorunu. O nasil bir baba olmak istedigine karar verecek. Benimki asla aramiyor sormuyor. Kendi bilecegi sey. Ben goruslerine engel olursam sorumlu olurum ama arayipta nolur gel gor demek zorunda da hissetmiyorum kendimi.
  Keske tum bu olanlar olmasaydi keske benim yavrumda anneli babali mutlu bir yuvada buyuseydi ama olmadi nasip boyleymis. Mutsuz bir evlilikte her gun kavga dovusle hatta sessizlik bile olsa mutsuzlukla dolu bir evde buyutmek istemedim yavrumu bu yuzden de boyle bir tercihte bulundum. Dunyaya bana ceza olsun beni o mutsuz oldugum evlilige mecbur kilsin diye gelmedi bu bebek. Mutluluk vermek icin geldi cok sukur veriyorda. hayati boyle olacakmis keske olmasaydi ama oldu onunda hayatinin gercegi bu zamanla dahada alisacak kolaylasacak insallah.
  Calismayan bir es size nasil bir maddi guven veriyor onu anlayamadim. Maddiyat BANA GORE hicbirsey yogun calisir kazanir insan para nasipte varsa. Ben ailemin yaninda issizim suan bes kurus param yok. Babam cok asabi. Ama cok sukur bin sukur cok mutluyum. Kararimdan hic pismanlik duymadim. Asla geri donmek istemedim.
  Umuyorum kafanin icindeki karmasa diner ve oyle yada boyle bir karar alir rahatlarsin. Unutma mutlu anne esittir mutlu bebek buna yurekten inan nerede nasil mutlu olacaksan ona bak. Allah islerini kolaylastirsin insallah.

  • Antalya Alp Reply

   Sevgili Gb 😉

   Hislerime tercuman olmusun resmen..Sızınle tanısmayı dertlesmeyı cok ısterdım… Aynı benım yasadıklarımı yasıyorsunuz… Oglumun babasıda arayıp sormuyor gormek ıstemıyor ama cokta onemlı degıl acıkcası arayıp nolur cocugunu gör dıye yalvaramam… Bız boyle cok mutluyuz hatta dun aksam evde annem oglumla sobanın basında oturuken aynı cumleyı kurdum ( Ne kadar huzurlu bır akşam ) dedım… Allah herkesın huzurunu daım etsın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir