Beş Yıl

Özel günleri sevsem de; doğum günleri, yıl başları, bayramlar – tarihlerle aram hiç iyi değildir. Bu nedenden, bugünü normal şartlarda hatırlamama imkan yoktu ancak hem Philips Avent Anneler Konuşuyor etkinliğinin gündemde olması ile çok düşündüm eskileri, hem de başka bir iş için resmi evrakları sakladığım kutunun açılması ile ne gördüm….
Bugün ben boşanalı tam 5 sene olmuş. Şaka gibi değil mi? 1 Nisan; 2011 yılında da bugün gibi güzel, güneşli bir cuma günüydü. Uzakta başka bir şehirde, güneşin altında sıranın bize gelmesini beklemiştik. Üzerimde kot ve tişört, tişörtümün üzerinde de “I don’t mind at all/Hiç umursamıyorum” yazıyordu…özellikle seçmiş değildim; denk gelmişti… sadece kontrolü elimden, sonunda, bırakmayı öğrenmiştim.
5 yılda neler olmuş, neler.
Oğlumu büyüttüm, borçlarımı ödedim, iş değiştirdim, şehir değiştirdim…saçlarım beyazladı, yüzüm kırıştı, kilo verdim, dövmelerim çoğaldı.
Çok daha fazla sayıda kitap okudum, çok müzik dinledim.
Aşk geldi, gitti.
Dostluğu öğrendim; sil baştan.
Hepsini tek başıma yaptım.
Şiddetsiz, huzurlu bir yaşam kurdum. Oğluma sakin ve huzurlu bir hayat kurabildim. Minik tatlı bir ev kurdum ellerimle.
5 sene bana çok şey öğretti; çok acımasız bir öğretmen hayat ama sözü dinlendiğinde, kendini onun güvenli kollarına teslim ettiğinde de çok daha kolay öğreniyorsun derslerini; bunu gördüm.
Çok yoruldum, çok ağladım, çok güldüm.
Eski kocam da bensiz daha mutlu, bundan eminim.
5 sene ayrılığa rağmen onu ilk gördüğüm anı hala çok iyi hatırlıyorum. İyi ki tanımışım. Bugün olduğum kişide payı çok büyük: tam 13 yaşında, 158 boylarında, komik mi komik, akıllı mı akıllı bir erkek çocuk…oğlumuz ve ben; bir anne.
5 senedir resmi olarak bir bekar anne.
Blogu ilk açtığımda daha çok müzik paylaşıyordum değil mi… bakın, ona ithaf ettiğim ve bugüne kadar dinlemeyi uzun zamandır (başka şeyler dinlediğim için) ara verdiğim Cem Köksal, tam o zamanlarda duygularımı anlatmış…paylaşmıştım…ve şimdi yeniden.

Yazım dağınık; çünkü duygularım etrafa saçılmış renkli, şeffaf cam bilyeler gibi… affola.

Etiketler : ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir