E, 21 yaşında akıllı mı akıllı bir genç adam. Blogum denk gelmiş, okumuş. Mail attı bana. Kendisi de bekar bir annenin çocuğuymuş, bir erkek çocuk yetiştirmek ile ilgili olarak sormak istediğim bir şey var ise memnuniyetle cevap verebileceğimi yazdı bana. Bende bu fırsatı kaçırmadım ve E ile görüştük. Kafamda bir sürü soru vardı ama en önemlisi ben E’yi merak ediyordum. Babasının hayatında aktif rol almadığı bir erkek çocuk acaba neye benzer diye düşünüyordum.
E’nin annesi ve babası E çok küçükken boşanmışlar. Bir ablası var. E’nin aksine, ablası boşanma esnasında biraz daha büyük olduğu için E’den daha zor kabullenmiş ama E hemen alışmış yeni düzenlerine. Anneleri yeniden evlenmiş yani her ne kadar tam anlamı ile bekar bir anne olmasa da, çocuklarının sorumlulukları ve bakımları ile %95 tek başına üstlenmiş fakat ailenin diğer fertleri, anneanne, dede, teyzeler v.s. hayatlarında hep var olmuşlar.
E’ye babası ile ilişkisini sordum. Uzun yıllar yurt dışında yaşayan babası ile ancak tatillerde görüşebiliyorlarmış çoğunlukla. Benim oğlum da babasını sadece tatilde görebildiği için E’nin tatil zamanlarındaki hatırlarını çok merak etmiştim. Güzel anıları varmış tatilleri ile ilgili. Evet, benim oğlumun babası gibi o da zaman zaman çocuklar oynarken sahilde uyurmuş (kontrol manyağı bir anne olarak, benden daha iyi yüzebilen bir çocuğum olmasına rağmen beni panik ataklara sürükleyen bir sahne bu) ama beraberlerken ve babası E’ye birşeyler öğretirken çok eğleniyorlarmış.Yani önemli olan sıklık değil, beraber geçirilen kaliteli zaman.
E’nin annesi muhteşem bir kadın. Çocuklarını babalarını araması için hep teşvik etmiş, görüşmeleri için de. Bu çabası meyve vermiş. Biz görüşürken bile E babasından ödevi için destek istedi, telefonla görüştüler. Annesi babadan soyutlamadığı için E’nin babası ile güzel ve saygılı bir ilişkisi var. Aile çok sık olmasa da bir arada, bir telefon uzaklığında. “Baba ile iletişim çok önemli” diyor E, bir baba figürü belli ki her iki çocuk için çok değerli.
Diğer bir yandan annenin sağladığı düzenin E’nin bugünkü başarısında etkisi büyük, bu çok net. Annenin çalışıyor olmasının da önemi çok, sağlıklı ve düzenli bir hayatları olmuş. Belli ki E’yi başarılı bir gelecek bekliyor. Sıkça duyduğumuz ve anlatılan felaket hikayelerin aksine, E boşanmış bir ailenin çocuğu olarak parçalanmış ve problemli değil aksine akıllı ve sağlıklı kararlar verebilen bir kişiliğe sahip. 
Annesini çok güçlü buluyor, gurur duyduğu belli. Sorumluluklarını asla unutmayan, çocuklarına her zaman öncelik veren bekar bir anne olmasının da bu düşüncesindeki etkisi büyük. Genç bir adam olarak, başına gelen negatiflikler ile tek başına uğraşabilmesinin yanı sıra hataların mutluluk getirmediğini öğrenmiş E genç yaşında. Hatalı ve mutsuz bir evliliği sürdürmeye çalışan iki yetişkin yerine, kendi hayatlarını başarılı bir şekilde sürdüren iki ebeveynin evladı E. Annesinin yeniden evlenip, yalnız kalmayıp hayatını yeniden kurmasından da mutluluk duyuyor. Üvey babasını, babadan çok annelerini çok mutlu eden, hayatlarında yer alan önemli biri olarak görüyor E. Babası zaten var, yerine bir başkasını koymasına gerek yok. Aynı şekilde babasının da onlardan uzakta bir hayat kurmuş olmasını anlayışla ve normal karşılıyor. Kendisinin de bir gün bir aile kurmak isteyeceğini de anlattı E ki bu beni çok mutlu etti. Annesi babası boşanmış her insan evlilikten soğuyup, bağlılık problemleri yaşamıyor demek ki!
Büyük dersler aldım ben bu gençten. Oğlum için umutlandım. Ailesinin boşanmış olmasının bir insanın başına gelebilecek en kötü şey olmadığını yeniden gördüm. Çocuklarına karşı duydukları sevginin, iki yetişkinin kişisel anlaşmazlıklarından daha büyük olduğunu öğrendim ve en önemlisi, annesi ve babası boşanmış bir çocuğun başarılı, düşünceli ve iyi kalpli bir yetişkin olmasında anne ve babanın çocuklarına verdiği koşulsuz sevginin etkisinin yadsınamaz olduğunu gördüm. Tüm boşanma hikayeleri hüzün ile bitmiyor demek ki…
Darısı başımıza.
Etiketler : , , ,

Bu Yazıya 5 Yorum Yapıldı.

  1. Semi M.Eller Reply

    Çok içten ve ne güzel anlatmış sana. Bayıldım. Anneyi tebrik etmek lazım, zoru başarmış. Senin için çok güzel bir örnek olmuş. Benim zaten senin anneliğinle ilgili en ufak bir şüphem yok.

  2. Gamze Reply

    bu yazıyı yeni okudum… ve oğlum için umut kapladı içimi , şimdiki gidişata göre ki inşallah E abisi gibi bir hayatı olacak oğlumun. babasıyla boşandık ama her iki tarafın tüm fertleri özel olarak ilgilenir ,incinmemesini ister , babasıyla ayrı şehirde olmamıza rağmen çok ilgilidir ve çocuk konusunda çok güvenirim ona . bu ilgiye rağmen bunun boşanma kaynaklı olduğu hissettirilmediği için şımarıklık , asilik gibi bir sorun yaşamadık şimdiye kadar. bizim ilişkimiz anne baba olarak , aile büyükleri olarak çok oturdu şükür hiç sıkıntı yaşamıyoruz ama bu yazının beni ilgilendiren kısmı her boşanmış ailenin çocuğu sorunlu değil bunu anlamak lazım. anne baba sorunluysa çocuk sorunlu oluyor. ve hep dediğim gibi görev en çok annelerde egoları , kibirleri ,kıskançlıkları , nefretleri bir kenara bırakalım , bırakmak zorundayız. anneyiz ve çocuğumuza bunu borçluyuz. sonuç iyi oluyor gerçekten. mutlu çocuk bu şekilde gelişiyor. iyilik yaparak başkalarına iyilik yapmıyoruz çocuğumuza mutluluk veriyoruz. bunları yaşayarak (4 yaşındaydı oğlum boşandığımızda şimdi 14 ) anlamış öğrenmiş anne olarak yazıyorum …

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir