Bir Nefes Aldıracak Bir Girişim: EvdekiBakıcım

Evrenin hakikaten de ihtiyacın olan bilgiyi, ihtiyacın olduğu anda sana getirdiğine inancım tam. Garip bir sembolizm ve öngörü yaşadığım şu günlerde, meslek arayışım ve yazar olma isteğimle beraber, internete iş olanakları açısından güvenim ve ona karşı hissettiğim heyecan her geçen gün arttı. Kapılar kapıları açar ya, bu aralar yeni işlere ve özellikle internet Startuplarına çok merak saldım. İş yapma amacının klasik anlamda ürün/hizmet satarak para kazanmanın ötesinde, insanlara ait bir sorun ve ihtiyacı görmek ve bunlara en uygun hizmet ve ürün tasarımının, mühendislik ile buluşup bu sorun ve ihtiyaçlara yönelik çözümler üretilmesi; yüz yıllık, çok kurumsal şirketlerle onlarca yıllık aile şirketlerinde dirsek çürüten bir işçi olarak beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Dedim ya, işaretler çok bu aralar diye… Araştırma yaparken, internet üzerinde yakın zamanda birçok hizmet ve ürünle karşılaşırken geçtiğimiz günlerde bana www.EvdekiBakıcım.com sitesi çalışanları ulaştı. Evrenden gelen bir işaret daha dedim, siteyi ve verdiği hizmet ile ilgili kendimce minik bir araştırma yaptım.

Çocuğunu tek başına büyüten bir anne olarak; benim sıkça eksikliğini hissettiğim bir ihtiyaç oğluma bakacak birini bulmak. Genellikle bir arkadaşıma veya oğlumun arkadaşlarının ailesine destek için rica etmeden, herhangi bir plan yapmam mümkün olmuyor. Geçen sene, hayatımda ilk defa bir “bakıcı” anlaşması yaparak, oğlumu bakıcıya teslim ederek dışarı çıktım. Şans bu ya, bakıcısı/abisi bu sene yurtdışına okumaya gitti ve ben de başka birini ayarladım ama sonra onunla da devam edemedik. Çok sık değil ama arada bir de olsa bir randevu, konser veya uzun sürecek bir iş toplantısı için desteğe ihtiyacım oluyor. Çocuğu küçük olan ebeveynlerinin ise bu desteğe çok daha fazla ihtiyacı oluyordur. Tabii hepimiz biliyoruz ki güvenli birini arayıp bulmak çok zor. Ben ağırlıkla üniversite öğrencilerini tercih etsem de, çocukların sınav/proje dönemlerinden dolayı; her an ihtiyacıma cevap verebilmesi çok mümkün olmayabiliyor. EvdekiBakıcım ise bu soruna gerçekten de çok güzel çözüm bulmuş. En geç 24 saat içinde size bir destek bulan bu hizmet, bulduğu bakıcıları seçerken 5 aşamalı testten geçiriyor ve sadece en deneyimli kişileri seçiyorlar.  Bunun yanında doğru bakıcıyı bulabilmeniz için 10 kriterli bir algoritma geliştirmişler. Teknoloji işte bu noktada devreye girerek, harikalar yaratıyor. Bu sayede aile için en doğru adaylar sıralanıyor ve aile içlerinden kendisine en yakın hissettiğini seçebiliyor. Beni en çok heyecanlandıran ve endişeli anne hallerimi rahatlatan kısım ise; EvdekiBakıcım uygulaması sayesinde aile bakıcıyı takip edebiliyor, hangi saatte girdi ve çıktı, o gün neler yaptı hepsi akıllı telefona rapor olarak düşüyor. Gelişen teknoloji ile bu site’nin sağlayabileceği hizmetler konusundaki imkânlar sınırsız. Düşünsenize, telefonunuzdan siz evde yokken bir aplikasyon ile olan bitenleri görme imkânı bile geliştirilebilir; neden olmasın?

Fiyatları sitelerinde yer alıyor. Saatlik bakıcı ücreti 15 TL görünüyor ve bu rakam benim geçen sene oğlumun bakıcısına verdiğim rakam idi. Dahası firmaya kendilerine buradan ulaştığınızı söylerseniz size 10% indirim yapacaktır.

Bu oluşumu desteklemem için önemli bir sebep daha var. İş arayan bekar ebeveynler için de bu site güzel bir fırsat. Özellikle bakıcılık işleri arayan çok bekar anne ile karşılaşıyorum. Ben tam zamanlı bir şirkette çalışırken, maddi durumum nedeniyle yakın zamana kadar ek işler de yaptım. Bakıcılık hizmeti vermek de çok güzel bir (hem tam hem de yarı zamanlı) iş alternatifi olabilir bence, çalışma saatlerini kendi düzeninize göre organize ederek para kazanmak için fırsat sağlayacaktır. Site, iş başvurularına da imkan tanıyor. Değerlendirmek isteyenlere duyurulur.

Bakıcı hizmeti veren şirketler arasında yeni değil EvdekiBakıcım.com ama bir marka olmak için ihtiyacı olan güvenilirliği sağlamak için teknolojinin nimetlerinden en iyi şekilde faydalanacağa benzer ve bu da bu yapının kendisini geliştireceği ve şu anda İstanbul da yer alan bu hizmetin ileride diğer şehirlerde de yaygınlaşabileceğini gösteriyor. Bu çabaya benim içim çok ısındı. İster hizmet almak, isterseniz hizmet vermek olsun amacınız; bir an evvel bu site ve arkasındaki ekiple tanışın derim. Site ile ilgili ek bilgilere ise Ekonomist ve Webrazzi haberlerinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler : , , , , ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir