Çocuğun Baba ile Geçireceği Günler 2

Boşandın, iyi kötü bir düzen tutturdun. Çocuğun baba ile geçireceği günler başladı. Yalnızlık çöküyor. Çocuk babaya bırakıldı. Eve döndün, ev sessiz. Çocuk yok. Bulaşıkları yıkadın, mutfak dolaplarını sildin, tencereleri büyüklüklerine göre yeniden düzenledin. Yetmedi, buzdolabını iyice sildin. Elin değmişken 3 çeşit yemek, pasta, börek ve un kurabiyesi yaptın. Çamaşırı makineden çıkardın, astın, üttü yaptın, kışlıkları kaldırıp yazlıkları yeniden katladın. Yatağın altını hatta pencereleri sildin. En son ocağın kenarlarını kulak çubuğu ile temizlemeye çalışırken buldun kendini… Kafayı yiyeceksin. Çocuk yok, yalnızsın. Zaten boşanmak çok zor, çok büyük haksızlık bu… Yeteeerrrr.

Sakin ol. Boşluğa bakıp, duvar kağıdındaki çiçekleri saymaya başlamadan evvel derin nefes al. Çocuk olmadan birkaç günün olacaktır mutlaka ama bu kötü bir şey değil. Yapabileceğin çok şey var.

  1. Arkadaşlarına bulaş. Ara onları. Zorla kendini davet ettir. Evlerine git, dışarı çıkar onları. Kahve için, dolaşın, vitrin bakın. İlk birkaç seferi yalnız atlatmaya çalışma. Ailene, arkadaşlarına sığın mutlaka. Yalnızlık seni sadece delirtecektir, kendini çocuğun battaniyesine sarılıp iler geri sallanırken, kirli çamaşırını koklarken bulacaksın. Kendine gel. Dışarı çık… Saçmalama, birkaç saat/gün. Geçecek ve çocuk eve gelecek. Seni bu kadar histerik görmesin bence.
  2. Artık düzen iyi kötü oturdu. Çocuk birkaç haftadır baba ile baş başa zaman geçiriyor. Belki bazı geceler baba ile kalıyor. Sonsuza kadar ailenle arkadaşlarının elini tutmasını bekleyemezsin. Koca kız oldun. Evin şeklini değiştir derim. Biraz iç dekor hepimize iyi gelir. Evine yeni geçmiş olsan bile, artık tek başınalığı içselleştirmiş bir kadın olarak biraz değişiklik yapabilirsin. Kendine minik bir köşe yap evinde.
  3. Dışarı çık. Pijamalarından çık. O çamaşır suyu lekeli eşofman altını at bir kenara ve rica ederim üstüne doğru dürüst bir şey giy. Sinemaya, konsere veya parka git. Vitrin gez ve bu günün anısına kendine evinin “sen” kösesi için minik bir anı al.
  4. Yeni arkadaşlar edin. Hobi kurslarına yazıl, mutlaka ilgini çekecek bir alan vardır. Dağ tırmanışından, örgüye kadar sonsuz aktivite var. Hatta bunlardan bazısı çok ucuza yapabileceğin şeyler. Durma.
  5. Birilerine yardım et. Çocuklara kitap oku, hayvan barınağında çalış, parklardan çöp topla. Bu dünyanın ona sevgi göstermeye zamanı olacak çok insana ihtiyacı var.
  6. ASLA ama ASLA yalnızım deme. Kendine sahip olduğun sürece, dopdolusun.
  7. Aşka şans tanı. Birileriyle çık. Kahve iç, yemek ye. Bir yere varmak zorunda değil ama yeni bir insanla tanışmak, kendini keşfetmenin en güzel yollarındandır. Bunu yaparken bakarsın aşkı bile bulursun… Neden olmasın.
  8. Çocuksuz annelik zamanlarını, çocuklu anne zamanların için daha kuvvetli ve daha iyi bir anne olarak geçirmek için kullan. 2 kişilik ebeveynliği yapıyorsun, bu yüzden 2 ebeveynlik dinlenme sürelerini de hak ediyorsun. Geç uyu, geç uyan, arka arkaya 5 film, 3 sezon dizi izle. Çocuklar etrafındayken yapmaya zaman bulamadığın her şeyi yap ki, onlar eve döndüğünde; onlarla birebir ilgilenecek daha çok kuvvet olsun içinde.
  9. Bazen kötü günlerin olacaktır. Bunu kabullen. Çocuk yokken; kendi içine dönmek, karanlık yerlerini görmek için zamanın olacak. Korkma. Kötü günler sadece iyi olanları pekiştirmek için var.
  10. Çocuklar büyüyecek, yuvadan uçacaklar. Kendini bunun için hazırla. Ne onlar sana bağımlı olsun, ne de sen onlara. Hayatında bir sevgilin olsun veya olmasın; yalnız başına yetmeyi öğren, kendi başınalığı sev ve kendine sarıl.

Anlaştık mı? Benim kadar insan bağımlısı biri yapabildiyse, sen hayli hayli yaparsın. Sana güvendiğimin birazı kadar kendine güvensen yeter.

 

 

Etiketler : , , ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir