Sırf yazmak için yazmak istemiyorum. Cümlelerimi kafamda iyice oturtmaya çalışıyorum ve bu nedenle bazen yazıncaya kadar çok vakit geçiyor. Son zamanlarda kendi içimdeki karmaşık haller, belirsizlikler ve gerginlikler ile işçi bayramındaki olaylar feci halde canımı sıktı. Çok da yazasım gelmedi. Cümlelerim toparlanmadı bir türlü ama bu arada yeni bir şey daha öğrendim…
Hak görüyor insanlar bazı şeyleri kendilerinde. En çok da canımı sıkan bu. Üzerimde bir tek Allahın ve annemin hakkı var diye düşünüyorum ama öyle değil gerçek dünya. Devlet hak görüyor, ortalık savaş alanına dönüyor. Eski patronum hak görüyor, yedi buçuk yıllık emeğime karşılık burnuma bir daha asla bu sektörde çalışmayacağım diyen bir protokol dayıyor. Asistanım hatalı olmasına rağmen bana bağırıp çağırıp, sırtını dönüp gitmeyi hak görüyor. Aylardır görmediğim ve beni aramayan insanlar, “beni hiç aramıyorsun” demeyi hak görüyor… herkes haklı efendim bu dünyada! Bir sen haksızsın.
Benim çocuk, çok akıllı ve terbiyeli olsa da, saçma sapan bir yemek sorunu var. Bazı çocuklar yemek seçer. Bazısı aşırı yer, durdurulamaz. Benim oğlum çok aşırı yemek seçmez. Sevdiği sebzeler de vardır, balık da yer, et de. Sütünü de içer hem de içinde katkı olmadan. Bizim sorunumuz yavaş olması. Yemek yerken o kadar yavaş ki, 1.5 saatin sonunda yemek yemekten sıkılıyor ve muhakkak tabağında yemek kalıyor. Haliyle kilosu da düşük.
Geçtiğimiz gün babasında alırken oğlumu, arabanın içine eğildi bana “bu çocuk çok zayıf” dedi. Ben de sevindim, babalık yapıyor diye “evet” diye başımı salladım. Yorulmuştum devamlı çocuğa “ye, ye, çabuk ye, haydi bitir artıııkkkk” demekten. Döndü çocuğa “düzgün yemek yemezsen önce annene kızacağım, sonra sana” dedi sinirli sinirli. Benim sinirden başım dönmeye başlamıştı ki devam etti “canın ne istiyorsa söyle annene alsın!” 
Hak görüyor üzerimde, evlendik, seviştik ve çocuk yaptık ya! Ben tapulu malıyım, hala bana kızabiliyor yani! Çok para veriyor ya çocuğun bakımı için, çocuk ne istiyorsa alma gücüm var nasılsa! Tabii çocuğa teşkil ettiği örnek mükemmel! Annesine kızacakmış! Hangi hakla?
Geçen gün biri bana “Çocuk hak etmeyenlere karşı vicdan duygusu beslemesin. Küçük diye düşünme, o anlar. İnsanların hele hele babasının gerçeğini göster ki, hak etmeyen insanlara karşı minnet duymasın – kendi babası bile olsa!” dedi.
Doğru. Her bir şeyi kendilerine hak görenlere de dur demeli artık! Haksızsın demeli! “Hakkımı yeme” demeli!
Etiketler : , ,

Bu Yazıya 7 Yorum Yapıldı.

 1. Deli Anne Reply

  "Çocuk hak etmeyenlere karşı vicdan duygusu beslemesin. Küçük diye düşünme, o anlar. İnsanların hele hele babasının gerçeğini göster ki, hak etmeyen insanlara karşı minnet duymasın – kendi babası bile olsa!" ben de katıldım buna..

  Gerçi o bunu illa anlayacak ama o zamana dek sen de yıpranırsın fazla… 🙁 yani inşaallah öyle olmaz ama

 2. Semi M.Eller Reply

  Okurken sıkıldım! Nasıl bir hak görme şekli bu, ne cezası?
  Senin oğlan biraz daha büyüse anlayacak zaten ama sen de ezdirme sakın kendini. Kim haklı, kim değil ayrımına varabilsin.

 3. Adsız Reply

  sevgili mina

  kendi eski kocamdan ne kadar tiksiniyorsam seninkinden de o kadar tiksiniyorum. ama en çok da onların bu kadar hasta yetişkinler olmalarına sebebiyet veren ebeveynlerinden tiksiniyorum!

  BB

 4. Mina Reply

  Senin fikrin önemlidir benim için, vicdan konusuna katılıyor olman içim rahatlattı 🙂

 5. Mina Reply

  Umarım anlar Semi, anlatmak lazım işte anlaması için de o da biraz sıkıntılı oluyor 🙂
  Elimden geldiğince dimdik durmaya çalışıyorum ama yapım yumuşak biraz eziğim sanırım :))

 6. Mina Reply

  BB,
  Senden haber almak çok güzel. Umarım iyisinizdir.
  Desteğin için teşekkürler ve sevgiler.

 7. semiaa Reply

  Burada eski eş, çocuğa açık bir mesaj veriyor, "annen senin ihtiyaçlarını temin etmek ve yerine getirmekle yükümlüdür, bende üst birim olarak denetleyiciyim." Yerseniz.

  Benim makus tarihimde iste, ex husband ökhüzü ilk dört yıl zaten pek ortalıklarda olmadığından, bu tip mesajlarını pek ciddiye alamadık ana kız.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir