Kadın dünyayı değiştirir, çiçek de balon da senin olsun!

Ben bugünü kutlanacak bir gün olarak görmüyorum. Ben bugünü kadın cinsiyeti olarak, insanca yaşam hakkımızı her gün yaptığımızdan farklı olarak; bireysel kavgalarla değil; tek ses, tek nefesle dünyaya hatırlatacağımız bir gün olarak görüyorum. Geçen sene yazdığım 8 Mart yazısı çok duygusal oldu hatta sonraları okuduğumda, tamamı gerçek bile olsa ben bile sıkıldım. Bu sene de dedim ki kendime, “sakin bir yazı yaz, kadın olmanın dünyayı değiştirebileceğini söyle!” Çünkü biliyorum çok okuyoruz, duyuyoruz kadın olmanın zorluklarını. Sana uzun uzun erkekler tarafından şiddet gören, öldürülen kadın kardeşlerim hakkında yazmayacağım. Sana iş yerinde gördüğümüz mobbing’den; otobüs, taksi ve dolmuşlarda başımıza gelen tacizlerden; yolda yürürken arkamızdan gelen ayak sesine nasıl irkildiğimizi; gece belli bir saatten sonra evden çıkarken veya eve dönerken iki kere düşündüğümüzü hatta havanın erken karardığı akşamlarda bile tenha sokaklardan korktuğumuzu; hamileyken taciz hedefi olduğumuzu; eteğimizi, yakamızı, rujumuzu hep kontrol altına almaya çalıştığımızı; aldatmayı hatta ensesti nasıl “normalleştirmek” zorunda kaldığımızı, duyduğumuzda artık şaşırmadığımızı ve bunun gibi bir çok başka şeyi anlatmayacağım çünkü bunları konuşunca kadın olmanın kutlanacak bir yanı kalmıyor.
Sana sadece şunu söyleyeceğim…
Dünyayı Değiştir!
Kız çocuğu olduğun için sınıfındaki erkek çocuklarının oynadığı oyunları oynamaktan korkma. Seni kız olduğun için dışlamalarına aldırma, ısrarcı ol. Elbet bir yerde yılacak seni de oyunlarına katacaklardır… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Kız öğrenciler daha başarılı oluyor diye kendini derslere verip de hayal dünyanı beslemeyi unutma. Seni sen yapacak olan hayallerin ve ders çalışmakla geliştireceğin azmindir…korkma, hayallerin büyük olsun. Kadınsın diye hayallerini küçük pembe kutulara sığdırmaya çalışma… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Adet görmek “hastalanmak” değil; düşürme omuzlarını, saklama memelerini. Seni sen yapan özelliklerin bunlar, utanmak niye? İlk adetinde sana tokat atan eli tut, saklaman gerektiğini söyleyenleri dinleme. Kadınsın diye bedenini saklamak zorunda değilsin, sahip çık, onu kutla. Eğilip bükülme, sırtını dik tut, başın hep yukarıda olsun, sağlığını koru, spor yap…Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Aşık olmak güzeldir. Kime aşık olduğuna dikkatlice bak. Tek kriterin sana söylediği değil, davranışları olsun. Kadınsın diye ne ezil karşısında ne de kendini yükseklere çıkar. Kime aşık olursan ol, kadın olduğun için ne farklı davranış gör ne de farklı bir davranış bekle; yolunu belirle, seninle aynı yolda yürümeyi isteyecek birini al yanına. Ne imkan, ne kariyer; ne arabasına, yatına, katına bak…ister kadın olsun ister erkek, sevdiğinin ruhuna bak; korkma… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Sevişmek ayıp değil. Bunu istemekten korkma. Sadece sen istediğin için seviş, istemiyorsan da sevişme. Kimsenin seni zorlamasına izin vermediğin gibi, cinselliğini birşeylere sahip olmak için, sevgi bulmak için kullanma. Unutma seni tanımlayan şey cinsel organın değil, aklın, yüreğin ve vicdanın. Seks doğaldır, bunu kabullen…Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Evlenmek zorunda değilsin. Evlenmedin diye ne kız kurusu olursun ne de erik kurusu. İstersen yalnız yaşarsın, istersen sevdiğinle. Hayatını nasıl şekillendireceğine ancak sen sahip çıkabilirsin… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Çocuk doğurmak zorunda değilsin. Biyolojik olarak mümkün diye yapmak zorunda değilsin, çocuğun olmuyor veya istemiyor diye eksik bir kadın hiç değilsin. Anne olmak kadar anne olmamayı seçmek de büyük bir sorumluluk; bunun farkında ol… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Kadın bir emekçi olduğun için, erkek çalışanlardan daha farklı muamele göreceğin yerde durma. Hakkını iste, al. İş yerindeki değerini senin cinsiyetin, medeni haline ve/veya anne olup olmadığın değil; azmin, yeteneklerin, çalışkanlığın ve disiplinin belirlesin… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Yalnız kalmaktan korkma. Yalnız yaşamaktan da, yalnız gezmekten de korkma. İstediğin bu ise, doya doya yaşa. Kendini korumayı öğren ki tehlike karşısında dik dur, yılma. Kendine bakmak için, evini döndürmek için neler yapman gerekiyorsa öğren… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
İstediğin gibi giyin, saçını istediğin renge boya, istediğin renkte ruj sür. Şarkı söylemek istersen söyle, susmak istersen sus. Hayatını kendi inançlarına göre yaşa ama hep sorgula, sorgulamaktan vazgeçme… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Ne olur kendini kapatma. Kadın olduğun için gizlenme. Varlığını hissettir dünyaya. Diğer kadınlara sahip çık, onları yargılama, ters gözle bakma. Hepimizin aynı tarafta olduğumuzu unutma. Kadın olduğu için kadınlığını kullanarak işinde başarılı olduğunu, erkekleri kendisine çektiğini düşünme, bari sen söyleme. Kimseyi yargılama, boşver, ama yargılayacaksan da insanlığını düşün; cinsiyetini değil… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Ve belki de en önemlisi, anne olduğun için özel bir davranış bekleme. Bir çocuğu dünyaya getirebilecek şansa ve biyolojik imkana sahipsin diye kendini göklere çıkarma. Annelik zordur evet ama bunu dillendirme. Unutma, fazla gürültü yapmak sadece çevrendekileri rahatsız eder. Anneliğini içselleştir, sessizce yap. Bu senin için, eğer yapmayı istiyorsan, bir şans ve sana özel bir durum. Günün sonunda sadece bir ebeveyn ve yaptıkların ile iyi veya kötü bir ebeveyn olduğunu unutma… Ve sen böylece dünyayı değiştirebilirsin.
Kadın olduğun için özel bir muamele bekleme. Kimsenin sana “ışık, çiçek, kelebek, sarılacak yastık, başını yaslayacak diz, annelerin en bilmemnesi” demesine izin verme. Kimsenin bugün sana krem, parfüm, çiçek almasını bekleme. Bunlarla gelene, getirdiği şeyleri kafasına at! Sen sırf kadın olduğun için özel güzellikler ve iyilikler beklersen, sırf kadın olduğun için de sana özel kötülükler hak ettiğini düşünenler mutlaka olacaktır! Sen insanca, erkeklerle eşit haklara sahip olduğun bir yaşam, saygı iste önce çünkü ancak böyle dünyayı değiştirebilirsin sonra zamanın kalırsa kadın olmayı da kutlarsın.

Etiketler : , , ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir