Pardon, yanında soyunabilir miyim?

Pardon…

Ben yanında soyunmak isterim, ne dersin? Önce saçlarımı çözeyim. Fikirlerimi paylaşmak istiyorum seninle. Mesela memleketin halini konuşabiliriz. En son okuduğum kitabı sana heyecanla anlatmak istiyorum ya da en son gittiğim konseri. Evet, tek başıma gittim; ne var bunda. Çocuğumla ilgili anılarım var. Dinlemek istermisin?

Dur. Makyajımı sileyim. Gözlerim kalemsiz çok belirgin değil ama dünyaları gördüler. Çok güzel şeyler de, kötülerini de. Güldüğümde ışıldar. Bazen gözyaşlarım akar, evet ama bu seni korkutmasın. Ben gerekirse kendim silebiliyorum yaşlarımı. Rujum olmadan dudaklarım belki çok dolgun görünmez ama olsun, çirkin kelimeler söylememeyi bilirler; hep en güzelini anlatmaya gayret ederler. Sırların için en güvenli kasa bu dudaklar. Cesarete ihtiyacın olduğunda da bunlara güvenebilirsin. Kulağına fısıldar sırlarımı, sevgi kelimelerini. Yeri geldi mi çizgi olur, susar. Boş konuşmanın gereksiz olduğunu öğreneli çok oldu.

Gömleğimin düğümelerini çözeyim. Atayım şunu üzerimden. Yüreğimden geçenleri gör istedim. Yapmak istediklerim, korkularım, en mutlu ve en mutsuz anlarım… Hepsi burada. Umutlarım da, arzularımda burada. Yaşadığım kırgınlıklar, bunlardan aldığım dersler de burada. Anneliğimin tamamı burada. Heyecanlandım, biraz hızlı atıyor kalbim… Paylaştıkça hafiflediğimden olsa gerek.

Bacaklarım titredi, patalonumu çıkarayım. Bacaklarım mı? Evet, yük taşıdı. Büyürken ki deneyimlerimi önce, sonra büyüttüğüm canı karnımdayken, kucağımdayken… Tek başıma. Korkma dokun. Durmayı bilirler bu bacaklar yanında ama yeri geldi mi, sağlam adımlarla kendi yoluna yürür gider de.

A hayır. Sen “soyunacağım” diyince yanlış anladın. Hay allah! Anlatamadım galiba. Benimkisi senin düşündüğün gibi bir çıplaklık değil. Ben dünyamı açmak, paylaşmak, seni de salt sen olarak görmek ve yaşamak istedim. Üzerimde bulunan zırhı atmak istedim, ağır geldiğinden bir süre kenara koymak istedim. Biraz nefes almak, yaşam koşuşturmacasında biraz hafiflemek sonra devam etmek… Senin de bunları yapabilmeni istedim. Senin aradığın çıplaklık daha yüzeysel ise, kusura bakma dostum ama yanlış yerdesin!

Etiketler : , ,

Bu Yazıya 7 Yorum Yapıldı.

 1. enel Reply

  Çok güzel bir paylaşım olmuş. Yüreğimden yüreğine selam olsun.

 2. ... Reply

  Çok şahane… Kalbimi bilmeden kırana göndermek isterdim ama cesaret edemedim

 3. murat örem Reply

  sayın yazar

  internet denizi beni de bir vesileyle sizin yazılarınızın limanına çıkarmıştı aylar önce…
  o günden beri düzenli aralıklarla bakıyorum yazdıklarınıza…
  siz ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama yazıların edebi ve ifade derinliği gittikçe artıyor…

  okumanın yazmanın düşünmenin kıyıda kenarda bırakıldığı, kendinden bahsetmenin hayatını ortalara sermek olarak algılandığı bir coğrafyada anlamlı , doğru ve yol gösterici bir çaba içindesiniz…
  anlamlı ve içi dolu bir çaba…

  özellikle şu son yazınızda da ciddi bir edebi zenginlik, ironi ve zengin sarkastik ifadeler var…
  bunlar yazının ve düşüncenin tarifsiz baharatları ve zenginliğidir, bilirsiniz…

  ben otorite değilim elbette…
  kimseye aferin falan da dağıtmıyorum…

  ama epeyi iyi bir okur olduğumu söyleyebilirm kırk yıldır…
  dolayısıyla pek bilmeden konuşmamayı yeğlerim…

  kaleminiz klavyeniz hep bereketli ve içten olsun…
  siz yazın biz de okuyalım…

  yalnız bir de küçük hatırlatmam olsun size; soru eklerini misin, musun, mısın gibi…lütfen ayırarak yazın…
  başlıkta farklı, yazıda farklı olmasın :)) dilbilgisinin en düzensiz hallerine yol açan ki ibarelerinde de bir kılavuza bakıverin…ve ben konuştuğum gibi yazarım dİyip…sert çıkmayın…ben yazarım dEyip…sert çıkın

  bunları yazdım diye de bana kızmayın…

  selamlarım ve iyilik dileklerimle….

  • admin Reply

   Murat bey, ne diyeceğimi bilemedim. Sadece okuyor olmanız bile beni çok mutlu ederken, güzel sözleriniz beni havalara uçurdu. Şu anda içimden geçenleri ifade edemeyecek kadar utandım… Çok teşekkür ederim. Dil bilgisi konusunda sonsuz haklısınız. Bahane değil elbet ama Türkçeyi liseden sonra öğrendim. Dahası sistematik ve matematiksel kuralları öğrenmekte zorlandım hep, gramer kuralları gibi, formüller gibi ve dikkat etmeye çalışıyorum ama yeterli olmuyor. Çoğu zaman da bir an evvel yazıp paylaşma heyecanı ile kontrol etmemiş oluyorum 🙂 bahane değil dedim ya. Daha çok dikkat edeceğim. Tekrar çok teşekkür ederim. Vakit ayırdınız ve bu çok kıymetli.

 4. Deryaninsporgunlugu Reply

  Çok güzel bir paylasimdi. Nedense yazinin basinda da yüzeysel anlamda çiplakligi hic düsünmedim.

 5. Nilsu Reply

  Sayın Murat örem takıldığın detaylar çok enterasan geldi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir